Zasady ubiegania się o zasiłki celowe w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Zabrzu
§ 1
Podstawa prawna: – ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
§ 2
- Zasiłek celowy jest fakultatywnym świadczeniem pieniężnym przewidzianym w ustawie o pomocy społecznej zwanej dalej ustawą.
- Zgodnie z art. 39 ustawy zasiłek celowy może być przyznany w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej w szczególności na pokrycie części lub całości kosztów zakupu żywności, leków i leczenia, opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu, a także kosztów pogrzebu. Dodatkowo osobom bezdomnym i innym osobom niemającym dochodu oraz możliwości uzyskania świadczeń na podstawie przepisów o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych może być przyznany zasiłek celowy na pokrycie części lub całości wydatków na świadczenia zdrowotne.
- Zasiłek celowy może być przyznany również w celu realizacji postanowień kontraktu socjalnego. Wówczas może być wypłacany niezależnie od dochodu, przez okres do 2 miesięcy od dnia, w którym osoba objęta kontraktem socjalnym, w trakcie jego realizacji, stała się osobą zatrudnioną.
§ 3
- Świadczenie w postaci zasiłku celowego przysługuje:
a) osobie samotnie gospodarującej, której dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej,
b) rodzinie, której dochód jest niższy od kryterium dochodowego rodziny o ile w sytuacji osoby lub rodziny występują okoliczności uzasadniające udzielenie pomocy społecznej wymienione w art. 7 ustawy między innymi takie jak: bezdomność, bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwała lub ciężka choroba, przemoc w rodzinie, zdarzenie losowe i sytuacja kryzysowa.
- Szczególnymi formami zasiłku celowego są:
a) zasiłek celowy na pokrycie wydatków powstałych w wyniku zdarzenia losowego, który może być przyznany osobie albo rodzinie, które poniosły straty w wyniku zdarzenia losowego. Świadczenie to może być przyznane niezależnie od dochodu i może nie podlegać zwrotowi,
b) zasiłek celowy na pokrycie wydatków związanych z klęską żywiołową lub ekologiczną, który może być przyznany osobie albo rodzinie, które poniosły straty w wyniku klęski żywiołowej lub ekologicznej. To świadczenie także może być przyznane niezależnie od dochodu i może nie podlegać zwrotowi,
c) specjalny zasiłek celowy, który może być przyznany w szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie albo rodzinie o dochodach przekraczających kryterium ustawowe – w wysokości nieprzekraczającej odpowiednio kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub rodziny. Świadczenie to nie podlega zwrotowi,
d) zasiłek celowy na zasadach zwrotu, który może być przyznany w szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie albo rodzinie o dochodach przekraczających kryterium dochodowe, ale pod warunkiem zwrotu części lub całości kwoty zasiłku.
- Przyznanie jednej z wyżej wymienionych szczególnych form zasiłku celowego wymaga zgody Kierownika Działu Pomocy Środowiskowej.
- Zasiłki celowe przyznawane są na wniosek który można złożyć pisemnie lub ustnie do protokołu w Dzielnicowym Punkcie Pomocy Społecznej właściwym dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy, a w przypadku osób bezdomnych także w Zespole ds. Pomocy Osobom Bezdomnym. Wnioski w formie pisemnej można także przesyłać pocztą, składać osobiście w kancelarii MOPR przy ul. 3 Maja 16 lub przesyłać elektronicznie poprzez ePUAP.
§ 4
- Każdy wniosek o zasiłek celowy wszczyna postępowanie administracyjne, w ramach którego przeprowadzany jest rodzinny wywiad środowiskowy oraz ustalana jest sytuacja osobista i dochodowa osoby lub rodziny ubiegającej się o pomoc.
- W celu przeprowadzenia postępowania wymagane jest przedstawienie do wglądu dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, dostarczenie dokumentów lub złożenie oświadczeń potwierdzających sytuację finansową wnioskodawców oraz w razie konieczności innych dokumentów potwierdzających trudną sytuację życiową i oświadczeń, które określa pracownik socjalny.
- W przypadku złożenia wniosku o zasiłek na leki wymagane jest dostarczenie wycenionej przez aptekę recepty oraz na wniosek pracownika socjalnego zaświadczenia potwierdzającego, że zakup leków jest konieczny.
- Wysokość przyznawanych zasiłków celowych ustalana jest indywidualnie w zależności od potrzeb wnioskodawców i okoliczności danej sprawy przy uwzględnieniu ograniczonych możliwości finansowych MOPR.
- W przypadku otrzymania zasiłku celowego na leki, klient po zakupieniu leków zobowiązany jest do przedłożenia pracownikowi socjalnemu wystawionych imiennie na klienta faktur VAT lub rachunków potwierdzających dokonany zakup.
- Ośrodek posiada możliwość realizacji recept bezpośrednio w wyznaczonych aptekach w szczególności dla osób opuszczających szpital oraz osób które muszą pilnie wykupić leki np. dla dzieci tut. Decyzję o zastosowaniu w/w trybu podejmuje Kierownik DPPS lub Koordynator Zespołu ds. Pomocy Osobom Bezdomnym po potwierdzeniu w DPPS Roosevelta, że realizacja recepty jest możliwa w związku z zawartymi umowami.
- Każde postępowanie administracyjne w sprawie zasiłku celowego kończy się wydaniem decyzji administracyjnej. Wnioskodawca w terminie 14 dni od odebrania decyzji ma prawo złożenia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach za pośrednictwem tutejszego ośrodka chyba że złoży oświadczenie o zrzeczeniu się prawa do odwołania.
§ 5
Każdy pracownik socjalny prowadzący postępowanie dotyczące zasiłku celowego zobowiązany jest do zapoznania wnioskodawcy z niniejszymi zasadami oraz odebrania oświadczenia opatrzonego podpisem klienta potwierdzającego pouczenie o zasadach ubiegania się o świadczenia pomocy społecznej w MOPR. W przypadku zmiany niniejszych zasad procedurę zapoznania klienta z zasadami należy powtórzyć.
§ 6
Zasady ubiegania się o zasiłki celowe podawane są do publicznej wiadomości na ogólnie dostępnej stronie internetowej MOPR oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.