Klub “SENIOR+” Bytomska
KLUB SENIOR+
Klub Seniora przy ulicy Bytomskiej 82 jest miejscem spotkań mieszkańców Zabrza w wieku 60 i więcej lat, nieaktywnych zawodowo, którzy są zainteresowani różnymi formami aktywności i integracji. Celem Klubu jest aktywizacja społeczna, integracja, włączanie osób starszych do społeczności lokalnej oraz organizacja wspólnego spędzania czasu wolnego przez seniorów. Proponowane zajęcia o charakterze społecznym, zdrowotnym, edukacyjnym, ekologicznym, historycznym, kulturalnym czy sportowym przyczyniają się do zwiększenia aktywności uczestników, pomagają utrzymać dobrą kondycję psychiczną i fizyczną, a także budować nowe relacje osobowe.
Kontakt
Klub Senior+ Bytomska
ul. Bytomska 82
41-800 Zabrze
czynne w dni powszednie w godz. 7.30 – 15.30
tel. 459 588 359
email: seniorbiskupice@mopr.zabrze.pl
Zajęcia zrealizowane w Klubie „Senior+” Bytomska listopad 2024 r.
Listopad obfitował w wiele wydarzeń, akcji i uroczystości. W naszym Klubie gościliśmy Adama Koczyka – Radnego Sejmiku Województwa Ślaskiego. Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora który obchodzony jest 14 listopada, odwiedzili nas funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Bytomiu, którzy w ramach akcji pod nazwą ,,Seniorze! Noś odblaski – bądź bezpieczny” przekazali Klubowiczom torby z elementami odblaskowymi. Dzięki nim będziemy bardziej widoczni na drogach i zwiększy się nasze bezpieczeństwo. W tym miesiącu wybraliśmy się do Teatru Nowego w Zabrzu na sztukę zatytułowaną „Śmiech wzbroniony” w reżyserii Zbigniewa Stryja. Mieliśmy również przyjemność uczestniczenia w próbie generalnej Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Jacka Błaszczyka. Możliwość wysłuchania klasyków jak Rossini, Bizet czy Gershwin to była dla nas prawdziwa gratka. Tradycją już jest, że w okresie przedświątecznym wybieramy się do kina na film z serii „Listy do M”. W tym roku zobaczyliśmy piątą odsłonę komedii, zatytułowaną „Listy do M. Pożegnania i powroty”. Seniorzy mieli możliwość wejść w świat kina, tym razem jako gwiazdy drugiego planu. Gościem spotkania była Pani Ewa Morawetz- statystka, która odkryła nam świat filmu. W tym miesiącu wpadliśmy z wizytą do psychoterapeutki Pani Anety Paryż – Zwolenik z Gabinetu terapii, rozwoju, edukacji. Regularnie korzystamy z zajęć ruchowych. W listopadzie w kręgielni „Pin-Up!” w Bytomiu rozegraliśmy turniej kręglarski. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowywaliśmy biało-czerwone wianki. Rozpoczęliśmy również cykl świątecznych warsztatów manualnych.
Zajęcia zrealizowane w Klubie „Senior+” w Zabrzu w październiku 2024 r.
W październiku w ramach wizyty studyjnej zawitaliśmy do Opola. Podczas spotkania w Centrum „Senior w Opolu” wymienialiśmy się doświadczeniami z realizacji działań na rzecz seniorów. Przy okazji wizyty w Opolu zwiedziliśmy również Muzeum Polskiej Piosenki oraz “Kamienicę czynszową”. W “Niewidzialnej Przestrzeni” przybliżono nam świat osób niewidomych. W tym miesiącu uczestniczyliśmy także w wydarzeniu zorganizowanym w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego „TransformujeMY Śląskie – kawiarenki obywatelskie w podregionach górniczych”, gdzie mogliśmy zabrać głos i wyrazić swoje opinie.
W październiku w naszym Klubie dużo się działo. Wzięliśmy udział w warsztatach manualnych oraz w wymianie kwiatowej w ramach „PAL”- DZIELNI. Posadziliśmy drzewo w klubowym ogródku. Korzystając z pięknej jesiennej pogody, wybraliśmy się do zabrzańskiego ZOO, które mieści się w dzielnicy Makoszowy. Byliśmy też w kinie. Jednym z naszych celów jest włączanie seniorów w życie kulturalne, dlatego też Klubowicze mieli możliwość cieszenia się sztuką na najwyższym poziomie. Stało się to za sprawą uczestnictwa w spektaklu pod tytułem “Królewna Śnieżka” który wystawiany był w Operze Śląskiej. Uczestniczyliśmy też w koncercie, który odbył się w Filharmonii Zabrzańskiej.
Uczniowie z SPS 40, zagrali dla nas spektakl zatytułowany “Czerwony Kapturek”. Ciekawostką w nim było to, że młodzi aktorzy w całości odegrali bajkę po śląsku. Również w październiku skorzystaliśmy z zaproszenia Dzielnicowego Ośrodka Kultury w Biskupicach. Odbywały się tam występy dzieci w ramach „ I Zabrzańskiego Konkursu Piosenki Śląskiej”. W Międzynarodowym Dniu Zdrowia Psychicznego, uczestniczyliśmy w uważnym spacerze fotograficznym organizowanym w ramach ogólnopolskiej akcji „Wyjdź z De:presji” która zainicjowana została przez Panią Joannę Szelugę. Do uczestnictwa w spacerze namówiła nas Pani Aneta Paryż-Zwoleniki z Gabinetu terapii, rozwoju, edukacji. W tym miesiącu gościliśmy u siebie Panią Beatę Walczak – edukatorkę zdrowotną. Dzięki niej jesteśmy bogatsi o nową wiedzę. Miłośnicy „bingo” rozgrywali partyjki tej gry, odbywały się treningi pamięci i kalambury. Na zajęciach manualnych przygotowywaliśmy lampiony na jesienne wieczory oraz szyszki z żołędzi. Na warsztatach kulinarnych klubowicze przygotowywali śląskie przysmaki. Świętowaliśmy też z okazji urodzin naszych seniorek. Regularnie dbamy o formę z Panią Magdą – naszą fizjoterapeutką.
Zajęcia zrealizowane w Klubie „Senior+” w Zabrzu we wrześniu 2024 r.
We wrześniu w Waszym Klubie trwały intensywne przygotowywania do II Zabrzańskiej Seniorady. Podczas imprezy sportowej wzięliśmy udział w licznych konkurencjach, pokazując prawdziwego ducha walki. Wraz z Klubem Seniora z ulicy Żółkiewskiego, uczestniczyliśmy w IV Edycji Silver Silesia czyli Targach Senioralnych, które w tym roku odbyły się w chorzowskim Muzeum Górnośląskiego Parku Etnograficznego. W tym miesiącu Seniorzy mieli możliwość skorzystania z szeregu działań z zakresu profilaktyki zdrowia. Nasi Klubowicze chcą mieć zdrowie pod kontrolą i dlatego wzięli udział w dwóch prelekcjach. Pierwsza pod tytułem “Występowanie raka skóry u populacji 60+”, druga – „Profilaktyka przeciwko Covid-19 wśród populacji 60+”. Uczestniczyliśmy również w spotkaniu organizowanym przez Fundację „Z sercem do pacjenta”, podczas którego wysłuchaliśmy wykładów prowadzonych przez wybitnych specjalistów. Mogliśmy też porozmawiać z lekarzami oraz ekspertami a także skorzystać z kilkudziesięciu darmowych badań profilaktycznych. Delegacja naszego Klubu wzięła udział w spotkaniu dotyczącym projektu o nazwie Centrum Sprawiedliwej Transformacji w Zabrzu. Podczas tego spotkania uzyskaliśmy informacje o zasobach projektu oraz możliwościach uczestnictwa. Działamy również ekologiczne. W ramach tej aktywności zwiedziliśmy Śląski Park Rycyklingu w Zabrzu „FCC” Polska. W ramach cyklu „Spotkań z ciekawą osobą” mieliśmy przyjemność wysłuchania historii Pani Halinki, która jest przewodnikiem i członkiem Klubu Turysty “Dromader”. Na zakończenie lata zorganizowaliśmy integracyjnego grilla z muzyką na żywo. Wśród zaproszonych gości byli mieszkańcy Domu Pokora wraz z Prezesem Stowarzyszenia „Żyj i daj żyć” Panem Kazimierzem Speczykiem.
We wrześniu również w samym Klubie dużo się działo. Odbywały się prace stolarskie i ogródkowe. Miłośnicy bingo rozgrywali partyjki, były przeprowadzane treningi pamięci oraz zabawa piankoliną, która jest świetnym ćwiczeniem sensorycznym. Te ostatnie warsztaty poprowadziła dla nas Pani Paulina z firmy „4COMMUNITY”. Na zajęciach manualnych przygotowywaliśmy świeczniki i szyszkowe jeże. Miesiąc podsumowaliśmy wycieczką do Bielska-Białej – urokliwego miasta nazywanego czasem “Małym Wiedniem”. W Bielsku zwiedziliśmy Zamek Książąt Sułkowskich i Starą Fabrykę będącą częścią Muzeum Historycznego. Spacerując malowniczymi uliczkami spotkaliśmy Reksia, Bolka i Lolka oraz bohaterów bajki “Przygody Baltazara Gąbki.”
Zajęcia zrealizowane w Klubie „Senior+” w Zabrzu w sierpniu 2024 r.
W sierpniu trenowaliśmy pamięć grając w “planszówki”. Regularnie uczestniczyliśmy w zajęciach ruchowych z fizjoterapeutką. W ramach zajęć kulinarnych przygotowywaliśmy potrawy z wykorzystaniem cukinii. Podczas zajęć manualnych zastosowaliśmy metodę decoupage by tworzyć szkatułki na biżuterię, zaś ze starych kartonowych pudełek tworzyliśmy wazony. Również w sierpniu odbyło się spotkanie edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa seniorów. Poprowadzili je dla nas funkcjonariusze policji: młodszy aspirant Adam Strzodka wraz z młodszym aspirantem Sebastian Bijokiem z Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu. W ramach zajęć edukacyjno – informacyjnych odwiedziła nas z wykładem protetyk słuchu Pani Agata Księżyk. Oprócz samej możliwości wysłuchania wykładu, mogliśmy również skorzystać z badania słuchu. W związku z faktem, że sierpień jest Miesiącem Trzeźwości skorzystaliśmy z zaproszenia, biorąc udział w uroczystej biesiadzie w Domu Pokory przy ulicy Pawliczka. Organizatorem spotkania byli przedstawiciele zabrzańskiego Stowarzyszenia „Żyj i daj żyć”. Parafia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zabrzu zorganizowała wystawę zatytułowaną “Biskupice wczoraj, Biskupitz Gestern“, którą odwiedziliśmy. Musimy tutaj nieskromnie wspomnieć, że zaznaczyliśmy w niej swój udział oferując wsparcie organizacyjne jako Klub Seniora w Biskupicach. Jak co miesiąca celebrowaliśmy urodziny naszych Klubowiczów. W sierpniu swoje święto obchodziły Danusie.
Zajęcia zrealizowane w Klubie „Senior+” w Zabrzu w lipcu 2024 r.
W lipcu Klubowicze, trenowali szare komórki podczas treningu pamięci, regularnie też uczestniczyli w zajęciach ruchowych z fizjoterapeutką i w warsztatach tanecznych. W tym miesiącu postawiliśmy na gorące rytmy, próbując opanować podstawowe kroki Samby. W harmonogramie znalazło się miejsce na zorganizowanie dnia z „planszówkami”. Przypomnieliśmy sobie również zasady gry w „państwa – miasta”. W ramach zajęć kulinarnych Seniorzy przygotowywali potrawy z wykorzystaniem cukinii. W tym miesiącu gościliśmy Panią Beatę Walczak – edukatorkę zdrowotną., dzięki której jesteśmy bogatsi o nową wiedzę. Podczas zajęć manualnych tworzyliśmy pojemniki i lampki ze słoików oraz butelek, ozdabialiśmy lusterka i wyplataliśmy letnie bransoletki. Na nasze zaproszenie odpowiedział też historyk i miłośnik Zabrza Pan Dariusz Walerjański, który zdradził kilka ciekawostek związanych z naszym miastem. Celebrujemy urodziny naszych Klubowiczów. W lipcu swoje święto obchodziła Wiesia.
Zajęcia zrealizowane w Klubie Senior+ w Biskupicach w czerwcu 2024 r.
W czerwcu trenowaliśmy pamięć oraz mięśnie. Pamięć podczas licznych gier i zabaw, zaś mięśnie między innymi przy okazji spacerów „nordic walking”. Podczas zajęć kulinarnych piekliśmy pizze, gotowaliśmy potrawy w oparciu o składniki jakimi są kasze. Nie obyło się bez zdrowego śniadania „w amerykańskim stylu”, piekliśmy „pancakes” z borówkami i syropem klonowym. Tematykę amerykańską podtrzymaliśmy goszcząc w naszym klubie pasjonata Stanów Zjednoczonych – Pana Łukasza Gajosa. Pan Łukasz zaprezentował nam liczne zdjęcia dokumentujące swoją podróż po tym kraju, które opatrzone ciekawymi komentarzami autora prawie przeniosły nas na „Dziki Zachód”. Pierwsze zajęcia manualne poświęciliśmy tworzeniu metalicznych obrazków w technice „3D”. Na kolejnych „sztrykowaliśmy” (szydełkowaliśmy) pokrowce na okulary. Podczas spotkania informacyjno – edukacyjnego przedstawiliśmy nową ofertę naszego miasta czyli Zabrzańską Kartę Mieszkańca. W czerwcu kilkukrotnie odśpiewywana była w Klubie piosenka „Sto lat”, celebrowaliśmy bowiem urodziny naszych Seniorów. Klubowicze regularnie korzystali z zajęć ruchowych pod okiem Pani fizjoterapeutki. Odbywały się również zajęcia taneczne. Udało się nam również zrealizować zaplanowany wyjazd integracyjny do „Chlebowej Chaty” w Górkach Małych i do górskiej miejscowości – Brenna. W zabrzańskim Teatrze Nowym mieliśmy przyjemność zobaczenia prześmiesznej sztuk zatytułowanej „Ciach Nogę”.
Zajęcia zrealizowane w Klubie Senior+ w Biskupicach w maju 2024 r.
Nasze majowe działania w biskupickim Klubie Seniora rozpoczęliśmy od wyjścia do Śląskiego Teatru Impresaryjnego imienia Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej. Sztuka Zbigniewa Stryja pod tytułem ”Heksy z hołdy” grana w języku śląskim sprawiła nam wiele radości. To już kolejna sztuka teatralna z repertuaru rudzkich artystów którą udało nam się zobaczyć. Ponadto uczestniczyliśmy w próbie generalnej zorganizowanej przez muzyków zabrzańskiej Filharmonii. Okazją do przeprowadzenia próby było przygotowanie repertuaru z okazji Dnia Matki.
Trening pamięci poświęciliśmy na ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej. Graliśmy także w gry planszowe i karciane. Podwórko naszego Klubu zostało ozdobnie własnoręcznie zrobionym kwietnikiem w którym wspólnie zasadziliśmy kwiaty. Taniec to jedna z ulubionych przez seniorów naszego Klubu forma spędzania czasu. Mając na uwadze sporą wiedzę z zakresu działań i zachowań prozdrowotnych biskupiccy seniorzy bardzo chętnie uczestniczą w spotkaniach edukacyjnych poświęconych tej tematyce. Edukatorka zdrowotna Pani Beata poprowadziła spotkanie na którym omawiana była profilaktyka zdrowia w kontekście chorób układu rozrodczego kobiet i mężczyzn. Kolejne spotkanie o tematyce prozdrowotnej zostało zorganizowane z położną. Bezpośrednio po nim seniorki z biskupickiego Klubu udały się na badania profilaktyczne. Z kolei studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego poprowadzili dla nas prelekcję na temat zdrowego i prawidłowego odżywiania. Okazją do wspólnego świętowania przy grillu były urodziny członków naszego Klubu. Miesiąc zakończyliśmy zajęciami manualnymi podczas których ze starych płyt winylowych wykonaliśmy rowerki oraz torby.
Zajęcia zrealizowane w Klubie Senior+ w Biskupicach w kwietniu 2024 r.
W kwietniu wzięliśmy udział w wydarzeniu zatytułowanym “Śląskie dla Kobiet”. Spotkanie to pozwoliło nam poszerzyć wiedzę dotyczącą kobiecości, samokontroli piersi oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. Nie mogło nas zabraknąć na zorganizowanych przez Urząd Miasta – Międzynarodowych Targach Turystycznych,w których rolę tegorocznego państwa partnerskiego pełniła Bułgaria. Doświadczyliśmy niezapomnianych przeżyć podczas wieczoru spędzonego ze sztuką sceniczną w zabrzańskim Teatrze Nowym uczestnicząc w próbie generalnej przedstawienia pod tytułem “Galapagos, czyli Druga Arka Noego” według książki Kurta Vonneguta. Z kolei w Śląskim Teatrze Impresaryjnym imienia Henryka Bisty obejrzeliśmy przedstawienie w języku śląskim zatytułowane „Szeryf z Fryn City”- śląska komedia z Dzikiego Zachodu. Kolejnym przystankiem w ramach naszego cyklu „Szlakiem Zabytków Techniki” okazała się być Sztolnia Królowa Luiza. Uczestniczyliśmy też w drugiej edycji Targów Gastro „Kulinarne odkrycia”, na których mieliśmy okazję zapoznać się z nowinkami kulinarnymi. Ciekawym spotkaniem okazał się być wizyta w naszym klubie Pani Ewy Banachiewicz, która jest muzykoterapeutką. Pani Ewa poprowadziła dla nas inspirujące zajęcia muzyczne. Za nami również kolejne spotkanie z farmaceutą. Tym razem Pan Szymon Siudak przybliżył nam temat naturalnych i farmakologicznych sposobów leczenia przeziębienia. W kwietniu wznowiliśmy zajęcia taneczne, na których uczyliśmy się walca wiedeńskiego. Nasz Klub Seniora udziela się charytatywnie, dlatego też po raz kolejny zorganizowaliśmy zbiórkę na Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Zabrzu. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, to w kwietniu wzięliśmy udział w II Charytatywnym Biegu dla Autyzmu zorganizowanym przez Szkołę Podstawową Specjalną nr 41 w Zabrzu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, który przypada na 22 kwietnia, postanowiliśmy posprzątać klubowe podwórko. Uczciliśmy także święto Planety w ramach zajęć manualnych, dając drugie życie plastikowym butelkom oraz kapslom. Dwa dni po święcie Ziemi obchodzony jest Europejski Dzień Śniadania, którego celem jest nabywanie zdrowych nawyków żywieniowych. Uczciliśmy również i to święto, przygotowując przepyszny i zdrowy posiłek, który następnie wspólnie spożyliśmy.
Zajęcia zrealizowane w Klubie Senior+ w Biskupicach w marcu 2024 r.
Marcowe spotkania w biskupickim Klubie Seniora pełne były atrakcji, bo i pierwszy wiosenny miesiąc obfitował w wiele interesujących wydarzeń. Oprócz tego, że początkiem marca świętowaliśmy Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn, wzięliśmy też udział w koncercie, który odbył się w Śląskim Teatrze Impresaryjnym w Rudzie Śląskiej. Gwiazdą tego wydarzenia był Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, który swoim profesjonalizmem i energią zrobił na nas wielkie wrażenie. W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi zorganizowaliśmy spotkanie przedświąteczne, w ramach którego odbyły się wewnątrzklubowe występy. Wręczaliśmy sobie prezenty, wprowadzając się przy okazji w radosny nastrój. Na organizowane warsztaty wielkanocne do Klubu Seniora zaprosiliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Zabrzu. Wspólnie z dziećmi wykonaliśmy koszyczki utrzymane w wielkanocnej tematyce. Na zajęciach manualnych pogłębialiśmy wiedzę na temat makramy. Wyposażeni w nowe umiejętności wyplataliśmy sznurkowe kwiatki, zajączki, kurki, baranki oraz kolorowe stroiki. W pierwszym dniu wiosny odwiedziły nas dzieci z zaprzyjaźnionego Przedszkola nr 27 w Zabrzu. Święta Wielkiej Nocy to czas jarmarków, kiermaszy i targów. My także uczestniczyliśmy w tych barwnych wydarzeniach, udając się na katowicki Rynek na którym rok rocznie organizowany jest Wielkanocny Jarmark. Niezapomnianych przeżyć doświadczyliśmy podczas wieczoru spędzonego w zabrzańskim Teatrze Nowym uczestnicząc w spektaklu. W marcu rozpoczęliśmy nowy cykl zatytułowany „Szlakiem Zabytków Techniki”. Pierwszym obiektem na naszej liście okazał się Szyb „Maciej”. Ostatnim marcowym wydarzeniem w którym wzięliśmy udział była wystawa zatytułowana „Strój śląski na fotografii”.
W ramach comiesięcznych spotkań klubowych gościliśmy farmaceutę, który przekazał nam cenne porady na temat radzenia sobie z kaszlem i bólem gardła. Marcowe warsztaty poświęcone badaniom profilaktycznym poprowadziła dla nas Pani zajmująca się edukacją zdrowotną. W biskupickim Klubie Seniora wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że sport nie tylko korzystnie wpływa na nasze zdrowie, ale też wpływa na poprawę samopoczucia i nastroju. Dlatego też jesteśmy fizycznie aktywni, spacerujemy i wykorzystujemy klubowy sprzęt. Regularnie uczestniczymy też w zajęciach prowadzonych pod okiem fizjoterapeuty.
Zajęcia zrealizowane w Klubie Senior+ w Biskupicach w lutym 2024 r.
W lutym wspólnie świętowaliśmy Tłusty Czwartek, Walentynki i ostatki. Zaliczyliśmy tradycyjnego „śledzika” na którym było tanecznie i wesoło. „Święto Miłości” zainspirowało nas do stworzenia walentynkowych ozdób. Uczyliśmy się wypowiadać słowo „kocham” w wielu językach. Odbył się również konkurs na piosenkę o miłości. Na zajęciach manualnych wciągnęliśmy się w przygotowywanie dekoracji wiosennych. W lutym odwiedziliśmy Kino „Planet Cinema”, gdzie obejrzeliśmy komedię „Sami swoi. Początek”. Wybraliśmy się też do Muzeum Miejskiego w Zabrzu na wystawę pt. „Królewska gra”. W Stacja Biblioteka w Rudzie Śląskiej – Chebziu uczciliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Seniorzy zrzeszeni w naszym Klubie aktywnie uczestniczyli w wykładzie dr Krystiana Węgrzynka zatytułowanym: “Zaraz, jak to będzie po śląsku? Mam to na końcu języka”. W lutym odbyło się pierwsze z planowanych spotkań o tematyce zdrowotnej. Farmaceuta, który prowadził spotkanie, tłumaczył na czym polega różnica między lekami a suplementami diety. W Centrum Usług Społecznych mieliśmy okazję uczestniczyć w prelekcji zatytułowanej “Program pielęgnacji zdrowia”. Tajemnice telewizji odkrył przed nami, dziennikarz telewizji zabrzańskiej Pan Jacek Iwasiów Seniorzy zapoznali się z aplikacją TV i jej możliwościami. Oprócz tego odbywały się zajęcia z gimnastyki pamięci i gier towarzyskich. Na warsztatach kulinarnych smażyliśmy faworki.
Zajęcia zrealizowane w Klubie Senior+ Bytomska w Zabrzu w styczniu 2024 r.
W styczniu nasz Klub Seniora obchodził swoje pierwsze urodziny. Z tej okazji urządziliśmy imprezę urodzinowo-karnawałową z tortem, prezentami i tańcami. Motywem przewodnim zabawy były lata 20-te ubiegłego wieku. Zadbaliśmy o odpowiedni wystrój sali. Pojawiły się kolorowe ozdoby wykonane na zajęciach manualnych, były też serpentyny i balony. Podczas spotkań z kreatywności wykonywaliśmy między innymi zimowe dekoracje z wykorzystaniem filcu i plastrów drewna. Poniedziałki poświęcone były treningom umysłu, na których szczególnym powodzeniem cieszyły się wszelkiego rodzaju „gry stolikowe” takie jak: warcaby, bingo czy różnorakie gry karciane. Nasz styczniowy harmonogram zajęć wzbogaciliśmy o warsztaty kulinarne, na których seniorzy odwiedzający regularnie klub przygotowywali przepyszne potrawy. W tym miesiącu zadbaliśmy również o swoje zdrowie i urodę. Zaprosiliśmy do siebie Panie kosmetyczki, które były autorkami warsztatów dotyczących pielęgnacji ciała. Na zaproszenie odpowiedziała też Pani Jadwiga Łupina – podolog, która poprowadziła ciekawe zajęcia poświęcone chorobom i dolegliwościom w tak ważnej części naszego ciała, jaką są stopy. Tradycją staje się celebracja urodziny naszych Klubowiczów. Dlatego w styczniu dwukrotnie odśpiewywaliśmy uroczyste „Sto lat!”. Seniorzy z biskupickiego Klubu pamiętają o dbałości o swoją kondycję fizyczną, aktywnie korzystając ze sprzętów gimnastycznych które znajdują się na wyposażeniu placówki.
Zajęcia zrealizowane w Klubie Senior+ Bytomska w Zabrzu w grudniu 2023 r.
W grudniu 2023 roku w ramach działań naszego Klubu zostały zorganizowane zajęcia manualne, podczas których przygotowywaliśmy ozdoby bożonarodzeniowe. W ruch poszła maszyna do szycia. Wraz z Klubem Seniora z ul. Żółkiewskiego wzięliśmy udział w akcji szycia serc dla najmłodszych pacjentów Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach. Z okazji Mikołajek seniorzy poprowadzili warsztaty plastyczne dla chorych dzieci. Podczas zajęć kulinarnych zaangażowaliśmy się w przygotowanie potraw, których można było skosztować na zorganizowanym w Klubie spotkaniu przedświątecznym, gdzie przy wspólnym stole spotkali się wszyscy uczestnicy wraz z zaproszonymi gośćmi. Odbyło wspólne kolędowanie, odwiedził nas również Mikołaj żeby wręczyć wszystkim prezenty. W tym miesiącu wybraliśmy się do kina na film pt. “Uwierz w Mikołaja”. W nastrój świąteczny wprowadził nas również spektakl w Teatrze Nowym pt. „Scrooge, Opowieść Wigilijna” na motywach książki Karola Dickensa. Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas jarmarków. Nasz Klub również uczestniczył w tych barwnym wydarzeniu. Odwiedziliśmy katowicki Rynek na którym rokrocznie odbywa się Jarmark Bożonarodzeniowy.
Zajęcia zrealizowane w Klubie Senior+ Bytomska w Zabrzu w listopadzie 2023 r.
Listopad w biskupickim Klubie Seniora obfitował w wiele wydarzeń, akcji, spotkań i uroczystości. Jesteśmy bardzo dumni, bo udało nam się gościć przedstawicieli zabrzańskiego świata kultury. Nasze zaproszenie przyjęli aktor i Dyrektor do spraw Artystycznych zabrzańskiego Teatru Nowego Zbigniew Stryj oraz pisarka Irena Omegard – autorka książek: „Krakowscy kryminalni”, „Trojańska sprawiedliwość” czy „Wiedźmowa doskonałość”. W najstarszym kinie na Śląsku czyli zabrzańskim Kinie „Roma” wzięliśmy udział w eko-spotkaniu połączonym z projekcją filmu dokumentalnego pt. „Ryś. Król Puszczy”. Na seansie w „Planet Cinema” zachwyciła nas z kolei nowa filmowa odsłona nagrodzonej Noblem powieści Władysława Reymonta „Chłopi”. Wraz z zaprzyjaźnionymi zabrzańskimi Klubami Seniora również w listopadzie, spotkaliśmy się w „Pink Bowling & Club” w Rudzie Śląskiej. Celem naszego spotkania był turniej kręglarski. Nasz najdalszy listopadowy wyjazd związany był z wystawą „Body Worlds” w Galerii Szyb Wilson w Katowicach. Tam odkrywaliśmy tajemnice i rozwiązywaliśmy zagadki swojego ciała. Przejazdem wstąpiliśmy na Górnicze osiedle Nikiszowiec znajdujące się na Szlaku Zabytków Techniki. Uczestniczyliśmy w warsztatach psychoedukacyjnych i regularnie korzystaliśmy z zajęć ruchowych. Tym razem poza gimnastyką w ofercie atrakcji znalazły się także zajęcia taneczne. Koniec listopada to wiadomo… Andrzejki. Z tej okazji zorganizowaliśmy imprezę tematyczną z wróżbami, tańcami i mnóstwem dobrej zabawy. Zbliżające się święta zmotywowały nas do rozpoczęcia cyklu świątecznych warsztatów manualnych, których efekty przedstawimy tutaj niebawem.
Zajęcia zrealizowane w Klubie Senior+ Bytomska w Zabrzu w październiku 2023 r.
W październiku w biskupickim Klubie Seniora odbyły się jesienne warsztaty manualne, na których uczestnicy wykonywali kolorowe skrzaty, wianki i stroiki. Miłośnikom robótek ręcznych zaproponowaliśmy zrobienie jeżyków z włóczkowych pomponów. Podczas spotkania informacyjno-edukacyjnego wysłuchaliśmy wykładu poprowadzonego przez Panią dietetyk. Klubowicze uczestniczyli również w warsztatach psycho-edukacyjnych poświęconych komunikacji interpersonalnej. W naszym klubie gościliśmy przedstawicielkę firmy WPO „ALBA” S.A., która podczas wizyty przybliżyła nam temat segregacji odpadów, jako pierwszego etapu w drodze do recyklingu. W październiku Seniorzy wysłuchali prelekcji dotyczącej roli pszczół w życiu człowieka. Mistrz pszczelarski przekazał wiele ciekawych informacji dotyczących procesu powstawaniu miodu. W ramach działań o charakterze wyjazdowym kolejno: wybraliśmy się do kręgielni i odwiedziliśmy Śląskie Planetarium gdzie uczestniczyliśmy w seansie pt. „Jesteśmy gwiazdami”. Dodatkowo odwiedziliśmy Kraków. W stolicy Małopolski zwiedziliśmy Muzeum Narodowe w Sukiennicach jak również Muzeum Krakowa gdzie zapoznaliśmy się z podziemiami rynku. Świat komputerów przybliżaliśmy seniorom z biskupickiego Klubu organizując dla nich zajęcia o charakterze edukacyjnym. Na zakończenie miesiąca korzystając z pięknej październikowej pogody, zorganizowaliśmy piknik podczas którego uczciliśmy urodziny jednej z naszych klubowiczek.
Zajęcia zrealizowane w Klubie Senior+ Bytomska w Zabrzu we wrześniu 2023 r.
Wrzesień był w biskupickim Klubie Seniora czasem wzmożonej aktywności. Niewątpliwie najważniejszymi wydarzeniami były: udział I Zabrzańskiej Senioradzie oraz w XX Zabrzańskim Szosowym Wyścigu Rowerowym Niezrzeszonych, na którym uczestniczka naszego Klubu sięgnęła po brązowy medal. Z wydarzeń o charakterze kulturalnym można wspomnieć o naszych wizytach w dwóch zabrzańskich placówkach: Filharmonii Zabrzańskiej oraz kinie „Planet Cinema”. Jeśli chodzi o kwestie wyjazdowo – podróżnicze to udaliśmy się do Koszęcina – miejscowości gdzie od wielu lat swoją siedzibę ma Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Na miejscu zwiedziliśmy kompleks pałacowo – parkowy i uczestniczyliśmy w warsztatach wokalnych poprowadzonych przez byłego solistę zespołu „Śląsk”. Dużą atrakcją była dla nas prezentacja strojów ludowych. Jeśli chodzi o wydarzenia stacjonarne to na zajęciach manualnych wykorzystaliśmy drewniane patyczki do lodów, by stworzyć przydatne w każdym domu wieszaczki na klucze. Na warsztatach kreatywnych królowały kolorowe liście, kasztany i dynie. Pieczołowicie wycinaliśmy, rolowali i zszywali tworząc przepiękne pomarańczowe owoce. Na zajęciach kulinarnych piekliśmy, smażyliśmy i gotowaliśmy. Odbyło się spotkanie informacyjno – edukacyjne poprowadzone przez dietetyczkę. Trenowaliśmy nasze umysły poprzez gry planszowe a swoje ciała poprzez udział w zajęciach ruchowych. Z wydarzeń klubowych odnotować można również fakt, że kilku z uczestników we wrześniu obchodziło urodziny, co sprzyjało chóralnemu śpiewaniu “Stu lat”!
Zajęcia zrealizowane w Klubie Senior+ Bytomska w Zabrzu w sierpniu 2023 r.
W sierpniu trenowaliśmy pamięć, wykorzystując do tego między innymi gry planszowe. Kontynuujemy również zajęcia w ramach art – terapii, które są doskonałym sposobem na usprawnienie intelektualne i fizyczne seniorów. Jedną z form art. –terapii jest kolorowanie, które polepsza zarówno pamięć jak i motorykę, wycisza, uspokaja, łagodzi stresy i bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne. W naszym Klubie zrobiło się słoneczniej, a to dzięki słonecznikom z krepiny, które nasi Klubowicze pieczołowicie wycinali, rolowali i skręcali pod okiem animatora. Podczas warsztatów z kreatywności wykorzystaliśmy makramę do stworzenia sznurkowych laleczek. Seniorzy mogli „wyżyć” się artystycznie wykorzystując glinę samoutwardzalną. Na zajęciach kulinarnych piekliśmy, smażyliśmy i gotowaliśmy. Podczas sierpniowego spotkania informacyjno-edukacyjnego wysłuchaliśmy wykładu poprowadzonego przez przedstawicieli Zabrzańskich Wodociągów poświęconym oszczędzaniu wody. W sierpniu wybraliśmy się do zabrzańskiego multipleksu ”Planet Cinema”. Wraz z przedstawicielami Klubu Seniora przy ulicy Żółkiewskiego uczestniczyliśmy w wielkim święcie rowerowym jakim by 80-ty wyścig „Tour de Pologne”. Odwiedziliśmy Muzeum Miejskie w Zabrzu w ramach wystawy „Kruche światy, samorodne malarstwo na szkle”. Wartością dodaną wizyty był fakt, że osobiście poznaliśmy autorów niesamowitych obrazów. Od czerwca trwa nasze zwiedzanie tężni solankowych w regionie. Tym razem przyszedł czas na tężnię w Zabrzu – Maciejowie. Korzystając z pięknej sierpniowej pogody urządziliśmy piknik w Geo – parku. W okresie wakacyjnym w mieście odbywa się wiele imprez plenerowych, jedną z nich jest „Wielki Dzień Pszczół” w Miejskim Ogrodzie Botanicznym. Nie mogło Nas tam zabraknąć. Odpowiedzieliśmy na zaproszenie mieszkańców i pracowników Domu Pomocy Społecznej nr 3 w Zabrzu i wpadliśmy do nich w odwiedziny. W sierpniu regularnie korzystaliśmy z zajęć ruchowych prowadzonych przez naszą Panią fizjoterapeutkę.
Zajęcia zrealizowane w Klubie Senior+ Bytomska w Zabrzu w lipcu 2023 r.
Lipiec rozpoczęliśmy tanecznie, ucząc się układu „Asereje” znanego z repertuaru zespołu Las Ketchup. Na warsztatach manualnych szyliśmy kolorowe igielniki i pokrowce na telefony. Motaliśmy też gałganowe lalki, które żartobliwie nazwaliśmy „prababciami Barbie”. Podczas spotkania informacyjno-edukacyjnego wysłuchaliśmy prelekcji z zakresu ochrony przeciwpożarowej poprowadzonej przez funkcjonariusza Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu. W lipcu odbyły się kolejne zajęcia z dietetyczką. Tym razem poruszony był na nich temat diety w trakcie przechodzonych chorób. Z Panią Anetą Paryż-Zwolenik – psychoterapeutką z „Gabinetu Terapii, Rozwoju, Edukacji”, omówiliśmy temat uważności. W lipcu udało się nam również odwiedzić siedzibę Muzeum Miejskiego w Zabrzu, dzięki czemu mieliśmy możliwość zapoznania się z wystawą zatytułowaną „Kruche światy, samorodne malarstwo na szkle”. Wzięliśmy też udział w I Ogólnopolskich Targach Książek Wydawców Niezależnych, które odbyły się w Stacji Biblioteka MBP w Rudzie Śląskiej. Korzystając z pięknej pogody „odpaliliśmy” grilla, by wspólnie pobiesiadować. Wraz z uczestnikami Klubu Seniora „Zandka” wybraliśmy się do ZOO w Chorzowie. Lipiec zakończyliśmy z „dreszczykiem”, bowiem zwiedzaliśmy pomieszczenia nieczynnego już Aresztu Śledczego w Zabrzu.
Zajęcia zrealizowane w Klubie Senior+ Bytomska w Zabrzu w czerwcu 2023 r.
W czerwcu wspólnie z naszymi uczestnikami trenowaliśmy pamięć i mięśnie (te ostatnie podczas marszów Nordic Walking). W ramach zajęć kulinarnych piekliśmy pizzę i gotowali zupę z kalarepy, którą na Śląsku nazywa się „oberibą”. Podczas wspólnego gotowania nie tylko integrowaliśmy się, ale także uczyliśmy się nowych przepisów i pogłębiali wiedzę o właściwościach odżywczych przygotowywanych przez nas dań. Ćwiczyliśmy swoje umiejętności, wymieniając się osobistymi doświadczeniami w sferze kulinarnej ,poznając przy okazji nowe techniki gotowania. Okazuje się, że Seniorzy skupieni w naszym Klubie mają głowy pełne pomysłów. Postanowiłyśmy to wykorzystać i zaczęliśmy wspólnie tworzyć „Pierwszą klubową książkę kucharską”. Jedne z zajęć manualnych poświęciliśmy pokrywaniu kamieni różnorodnymi kolorami. Efekt można zobaczyć w galerii na naszej stronie. Przygotowywaliśmy również szkatułki na biżuterię korzystając z metody zdobienia „decoupage”. Udowodniliśmy także, że do namalowania obrazu nie potrzeba farb J. Podczas spotkania informacyjno-edukacyjnego mieliśmy okazję wysłuchać prelekcji poprowadzonej przez dietetyczkę – Panią Katarzynę Goździcką, która przedstawiła nam i odświeżyła wiedzę na temat zasad zdrowego odżywiania. W czerwcu rozpoczęliśmy nasz nowy cykl aktywności. Jest nim zwiedzanie tężni solankowych w naszym regionie. Pierwszym obiektem który znalazł się na naszej liście, była nowo otwarta tężnia w zabrzańskiej dzielnicy – Kończyce. W czerwcu wspólnie z przedstawicielami Klubu Seniora mieszczącym się przy ulicy Żółkiewskiego oraz osobami skupionymi w Klubie Seniora dzielnicy Zandka, wybraliśmy się na wycieczkę do „Ogrodów Kapias”. Przygotowaliśmy też wspólnego grilla.
Zajęcia zrealizowane w Klubie Senior+ Bytomska w Zabrzu w maju 2023 r.
W maju trenowaliśmy pamięć grając w kalambury i gry planszowe. Na zajęciach kulinarnych piekliśmy, smażyli i gotowali. Podczas warsztatów z kreatywności przygotowywaliśmy m.in. urocze upominki dla przedszkolaków. Były to zakładki do książek oraz różnorodne formy origami. W maju obchodziliśmy Ogólnopolskie Święto Optymizmu. Z tej okazji wpadli do nas z przygotowanym programem artystycznym, mali przyjaciele z Przedszkola nr 27 w Zabrzu. Przedszkolna grupa „Słoneczek” zatańczyła i zaśpiewała dla nas. Seniorzy mieli możliwość powspominania czasów własnego dzieciństwa. W maju odbyło się również spotkanie informacyjno-edukacyjne podczas którego mieliśmy okazję wysłuchania prelekcji. Poprowadzili ją studenci dietetyki z zabrzańskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Wykład poświęcony był zasadom zdrowego żywienia. Uczestniczyliśmy w spotkaniu autorskim z pisarzem i poetą Panem Januszem Muzyczyszynem. Pan Janusz odpowiedział na nasze zaproszenie i podczas spotkania zapoznał nas ze swoją twórczością. Maj to również miesiąc, w którym wybraliśmy się do skansenu czyli „Górnośląskiego Parku Etnograficznego” w Chorzowie. Odwiedziliśmy „Multikino”, spacerowaliśmy po „Parku Dubiela” a także po zabytkowej dzielnicy Zabrza – Zandce. Podczas tego ostatniego spaceru oprowadzał nas historyk – Pan Dariusz Walerjański. Regularnie dbaliśmy o swoją kondycję korzystając z zajęć ruchowych pod okiem fizjoterapeutki. Celebrowaliśmy „Dzień Matki”. Udał się nam także odwiedzić seniorów z Klubu funkcjonującego przy ulicy Żółkiewskiego. Spotkanie okazało się bardzo przyjemne, udało się nam nawiązać nowe znajomości i uczestniczyć w warsztatach „darterskich” (czyli rzucania lotkami do okrągłej tarczy). Jako seniorzy z biskupickiego Klubu angażujemy się w działania na rzecz ochrony zwierząt. W maju zorganizowaliśmy zbiórkę dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Psitulmnie”. Uzyskane środki i artykuły przekazaliśmy potrzebującym.
Zajęcia zrealizowane w Klubie Senior+ Bytomska w Zabrzu w kwietniu 2023 r.
W kwietniu odbyło się uroczyste otwarcie naszego Klubu. Gościliśmy u siebie Prezydent Zabrza Panią Małgorzatę Mańkę-Szulik, która przecięła symboliczną wstęgę. Z okazji XVII Dni Papieskich wzięliśmy udział w spotkaniu pt. „Kremówki tak, nauka tak. Kawiarenka z oknem na świat: „A jednak po nas coś zostanie?”. Nie mogło nas również zabraknąć na organizowanych przez zabrzański Urząd Miasta Międzynarodowych Targach Turystycznych, których państwem partnerskim była w tym roku Bośnia i Hercegowina. Podczas spotkania informacyjno-edukacyjnego mieliśmy okazję wysłuchać prelekcji poprowadzonej przez przedstawicielki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na temat Legitymacji Elektronicznej Seniora. Kwiecień to miesiąc, w którym dużo zwiedzaliśmy. Byliśmy na wystawie ikon w Miejskiej Bibliotece Publicznej nr 16 w Zabrzu, gdzie mieliśmy możliwość podziwiać ich piękno i odczuć płynącą z nich duchowość. Następnym przystankiem okazała się być Stacja Biblioteka w Rudzie Śląskiej. Jest to jeden z obiektów na Szlaku Zabytków Techniki i znajduje się w klimatycznym (i historycznym) budynku dworca kolejowego w dzielnicy Rudy Śląskiej – Chebziu. Doświadczyliśmy niezapomnianych przeżyć podczas wieczoru spędzonego ze sztuką sceniczną w Teatrze Nowym w Zabrzu. Od momentu naszego powstania staramy się celebrować urodziny Klubowiczów, dlatego w kwietniu kilkukrotnie odśpiewywaliśmy „Sto lat!”. Seniorzy od kwietnia zaczęli także regularne korzystać z zajęć ruchowych. Nad ich poprawnością czuwa pani fizjoterapeutka. Na zajęciach manualnych pogłębialiśmy wiedzę na temat makramy. Efektem naszej nauki były własnoręcznie wyplecione sznurkowe podkładki pod kubki. Pracowaliśmy też z włóczką. Zgodnie z harmonogramem odbywały się warsztaty kulinarne i trening pamięci.
Zajęcia zrealizowane w Klubie Senior+ Bytomska w Zabrzu w marcu 2023 r.
Marzec w biskupickim Klubie Seniora obfitował w wiele interesujących wydarzeń. Świętowaliśmy Dzień Kobiet i Mężczyzn. W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi zorganizowaliśmy spotkanie przedświąteczne w ramach którego odbyły się występy. Seniorzy otrzymali prezenty, które (mamy taką nadzieję) sprawiły im dużo radości. Na zajęciach manualnych w ruch poszły maszyny do szycia i szydełka, dzięki temu powstały zajączki, kurki, baranki oraz kolorowe stroiki w sam raz na zbliżające się święta.
Święta Wielkiej Nocy to także jarmarki, kiermasze oraz różnorakie targi. Członkowie naszego Klubu również uczestniczyli w tych barwnych, radosnych wydarzeniach. Wspólnie udaliśmy się na katowicki Rynek, gdzie cyklicznie rok rocznie odbywa się jarmark wielkanocny. Odwiedziliśmy również zabrzańską siedzibę ZUS. W marcu wspólnie z Klubem Seniora mieszczącego się przy ulicy Żółkiewskiego wybraliśmy się do Miejskiego Ośrodka Kultury na wystawę prac uczniów szkoły plastycznej. W marcu odwiedziliśmy Dzielnicowy Ośrodek Kultury w Biskupicach, by zapoznać się z pracami Pani Marty Grochowskiej – Autorki wystawy fotograficznej zatytułowanej: „100 portretów na 100 lat Zabrza”. Pierwszego dnia wiosny mieliśmy możliwość zobaczenia w Kinie „Roma”, niemego filmu z 1923 roku!!! Film pod tytułem „Jeszcze wyżej”, to komedia opowiadająca o perypetiach sprzedawcy sklepowego, który zmuszony jest wspinać się po fasadzie domu towarowego. W roli głównej wystąpił Harold Lloyd – legendarny amerykański komik.
Seniorzy z biskupickiego Klubu angażują się również społecznie, nawiązując kontakty z dziećmi z Przedszkola nr 27 w Zabrzu oraz goszcząc u siebie przedstawicieli Policji. Funkcjonariusze przeprowadzili spotkanie, na którym przedstawiali zagrożenia, na jakie mogą być narażeni seniorzy. Klubowicze wzięli też udział w warsztatach dotyczących pierwszej pomocy przedmedycznej. Nasi Seniorzy są zgodni, że sport nie tylko korzystnie wpływa na nasze zdrowie, ale poprawia samopoczucie i dobry nastrój. Dlatego też dużo się ruszamy, spacerujemy i wykorzystujemy sprzęty zakupione do Klubu. Dzięki wspólnej pracy Klubowiczów, w marcu zakończyły się też prace nad naszym logotypem, który możemy z dumą zaprezentować.
Zajęcia zrealizowane w Klubie Senior+ Bytomska w Zabrzu w lutym 2023 r.
W lutym 2023 roku na zajęciach manualnych naszym głównym materiałem pracy była włóczka. Dzięki naszej kreatywności na spotkaniach powstały włóczkowe kwiaty oraz serca. Poznaliśmy również bardzo interesującą technikę jaką jest „String Art.” „String Art.” to nic innego jak malowanie obrazów nićmi. Do tej metody wykorzystaliśmy również sznurek i mech, tworząc własne zielone obrazy. Umysły trenowaliśmy podczas „Dnia z Planszówką”. Wiele uśmiechu i pozytywnych emocji dostarczyła nam zabawa w kalambury oraz „Zgadnij kto?”. W lutym świętowaliśmy Dzień Pizzy, Walentynki oraz Tłusty Czwartek. Każde z tych świąt znalazło swoje odzwierciedlenie w warsztatach kulinarnych. Seniorzy z naszego Klubu zadbali o to, by w świąteczne dni nie zabrakło: pizzy, pączków, faworków i innych słodkości. Również w lutym wybraliśmy się do Kina “Planet Cinema”, a także do Muzeum Miejskiego na wystawę zatytułowaną: „Opowiem Wam o Zabrzu”. Dzięki wycieczce do Teatru Nowego mieliśmy możliwość zobaczenia teatru „od kuchni”. Ostatki spędziliśmy w Filharmonii Zabrzańskiej. Odwiedziliśmy też Miejską Bibliotekę Publiczną filię nr 2 w Zabrzu Biskupicach. Dodatkowo Seniorzy z naszego Klubu wzięli udział w „Koncercie dla Pokoju” który odbył się w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca.
Zajęcia zrealizowane w Klubie Senior+ Bytomska w Zabrzu w styczniu 2023 r.
W styczniu 2023 roku w ramach działań Klubu Seniora przy ulicy Bytomskiej 82, zostały zorganizowane zajęcia manualne. Podczas spotkania wykonywaliśmy m.in. ozdoby na bal karnawałowy zapoznając się z możliwością stosowania techniki jaką jest decoupage. Poniedziałki to dni, które postanowiliśmy poświęcić treningom umysłu. Nasz styczniowy harmonogram zajęć wzbogaciliśmy o warsztaty kulinarne. Styczeń to czas karnawału, czyli dobrej zabawy i radosnych spotkań. Nasi seniorzy nie mogli pozostać obojętni wobec tej tradycji, dlatego też aktywnie włączyli się zorganizowanie pierwszego w naszym Klubie balu karnawałowego. Podczas imprezy mieliśmy możliwość zaprezentowania własnoręcznie przygotowanych masek karnawałowych, które ozdobiliśmy kolorowymi cekinami, piórami i brokatem.
Celem naszego Klub jest również umożliwienie seniorom dostępu do różnych form kultury. Dlatego w styczniu wybraliśmy się do Muzeum Miejskiego na wystawę zatytułowaną „Szykowna Pani Elegancki Pan” poświęconą modzie lat 30-tych XX wieku oraz do zabrzańskiego Miejskiego Ośrodka Kultury przy ulicy 3 Maja na wystawę „Dzieci Himalajów”, której Autorem jest legenda polskiej i światowej himalaistyki – Krzysztof Wielicki. Na zdjęciach Wielickiego mogliśmy zobaczyć zarówno dzieci mieszkające u stóp najwyższych gór świata, jak również pejzaże górskie wykonane z pokładu samolotu oraz z kolejnych obozów zakładanych przez Wielickiego podczas wypraw.