Wsparcie Osób z niepełnosprawnościami w ramach Centrum Wsparcia Rodzin we wrześniu 2021
Miesiąc wrzesień przyniósł kolejne wyzwania dla uczestników naszego projektu. Tradycją stały się już nasze spotkania w okolicach Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Zabrzu, podczas których uczestnicy projektu brali udział w akcji ,,9 TYSIĘCY KROKÓW DLA ZDROWIA”. Aktywnie spędzony czas wpływa pozytywnie na poprawę jakości życia uczestników, buduje relacje i podnosi wydolność fizyczną. Po wspólnym spacerze, w ramach nagrody za podjęty wysiłek każdy z uczestników z przyjemnością (i bez wyrzutów sumienia) zjadł porcję lodów.
Aura we wrześniu była doskonała, dlatego też zdecydowaliśmy o zorganizowaniu spotkania na świeżym powietrzu. W Parku im. Tadeusza Kościuszki zorganizowaliśmy grilla, podczas którego piekliśmy kiełbaski. Oprócz „czegoś dla ciała” zadbaliśmy też o „coś dla ducha”. W trakcie grillowego spotkania wymienialiśmy się doświadczeniami, rozmawiając o codziennych radościach i problemach.
Kontynuując akcję spotkań informacyjno – prewencyjnych wzięliśmy udział w spotkaniu poprowadzonym przez funkcjonariuszy policji z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu. Młodszy aspirant Adam Strzodka oraz starszy sierżant Krzysztof Wojdyło przeprowadzili prelekcję dotyczącą bezpieczeństwa osób z niepełnosprawnością na ulicach miast.
Jednym z celów spotkań grupy wsparcia ,,Bliżej …” jest wspieranie potencjałów uczestników projektu. Tym razem podczas spotkania swoje umiejętności muzyczne zaprezentował jeden z członków naszej grupy. Wykonał on na keyboardzie utwory muzyki poważnej, między innymi chorał „Jesus bleibet meine Freude ” z repertuaru Jana Sebastiana Bacha. Zgrał też na akordeonie walc Dimitrija Szostakowicza. Oprócz muzyki klasycznej posłuchaliśmy również nieco lżejszego repertuaru, który wprawił nas w doskonały humor
We wrześniowe czwartki spotykała się kolejna grupa wsparcia skupiająca osoby z niepełnosprawnością. W siedzibie zabrzańskiego koła Polskiego Związku Niewidomych osoby niewidome i słabowidzące wspólnie spędzali czas wspierając się, omawiając bieżące tematy i planując kolejne działania.
Jak co miesiąc asystenci osobiści osób z niepełnosprawnością: Pani Mariola, Pani Jagoda oraz Pan Waldek objęli swoim wsparciem uczestników projektu, pomagając im w wykonywaniu codziennych czynności, towarzysząc w aktywnym wypoczynku oraz pomagając w załatwianiu spraw urzędowych związanych w miesiącu wrześniu z trwającym Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021.