W miesiącu maju 2021 r. w ramach Programu Aktywności Lokalnej dla dzielnicy Zandka, odbyły się warsztaty manualne, w dalszym ciągu z podziałem na grupy i z zachowaniem reżimu sanitarnego. Uczestnicy zajęć wykonali podczas tych spotkań broszki z filcu, bukiety z lizaków oraz osłonki na doniczki, w których umieszczali zakupione ze środków projektowych pelargonie. Własnoręcznie ozdobione doniczki i posadzone w nich kwiatki są jednym z działań PAL dla dzielnicy Zandka, podjęte w ramach akcji ukwiecania okien.
W środy w godzinach pozalekcyjnych, nadal kontynuowane były warsztaty z krawiectwa w ramach współpracy z Klubem Młodzieżowym.
Uczestnicy projektu mieli również indywidualne spotkania z psychologiem i trenerem pracy, a dodatkowo w poniedziałki odbywały się zajęcia warsztatowo-edukacyjne z psychologiem, które nabrały już cyklicznego charakteru. Z kolei z trenerem pracy odbyło się spotkanie organizacyjne w ramach zajęć aktywizujących z cyklu „Aktywna mama”, które będą kontynuowane w miesiącu czerwcu.
W ramach podnoszenia kompetencji cyfrowych uczestników projektu, odbyło się indywidualne spotkanie w zakresie korzystania z profilu zaufanego, indywidualne konsultacje w zakresie ogólnego poradnictwa oraz odbywały się rozmowy rekrutacyjne.
We współpracy z Muzeum Miejskim w Zabrzu oraz Świetlicą Providentia, odbyła się gra miejska „Historia piaskiem pisana”, do której wykorzystaliśmy przestrzeń dzielnicy Zandka jako istotny element rozrywki o tematyce historycznej. Partnerami i sponsorami w grze była firma FCC, ZBM-TBS Sp. z.o.o, ZPEC , oraz proboszcz Parafii pw. Ducha Świętego ks. Klaudiusz Szymroszczyk.
W grze wzięli także udział animatorzy, którzy byli odpowiedzialni za swój punkt, opowiadali o historii danego miejsca, przekazywali uczestnikom zadanie do wykonania jak również potwierdzali ich wykonanie na karcie wyzwań. Animatorów wspierały również skautki z organizacji harcerskiej.
Program Aktywności Lokalnej nadal korzysta z dostępnych narzędzi w formie strony internetowej oraz telefonu, w celu podtrzymywania kontaktu z uczestnikami projektu.
Na Facebooku systematycznie umieszczane były fotorelacje z zajęć i informacje z podejmowanych działań.