Z uwagi na sytuację związaną z epidemią koronawirusa, zajęcia grupowe i spotkania indywidualne, od połowy marca do końca kwietnia zostały zawieszone. Kontakt z uczestnikami projektu i otoczeniem jest utrzymywany przez pracowników telefonicznie, za pośrednictwem mediów społecznościowych a także poprzez stronę internetową. Uczestnicy projektu informowani są o bieżącej sytuacji. Pracownicy Programu przeprowadzają rozmowy wspierające oraz udzielają informacji o możliwościach uzyskania wsparcia.
Na profilu społecznościowym Programu Aktywności Lokalnej Zandka zamieszczane są aktualne informacje związane z epidemią. Udostępniane są informacje o możliwościach uzyskania wsparcia psychologicznego, zmianach w funkcjonowaniu instytucji czy niezbędnych telefonach kontaktowych ważnych dla zaspokajania bieżących problemów. Z uwagi na brak możliwości bezpośredniego kontaktu z przychodniami lekarskimi, pracownicy „PAL Zandka” przygotowali dla osób zainteresowanych informację o możliwościach skorzystania z e-porady i e-recepty.
Oprócz informacji o charakterze czysto formalnym zamieszczane są również propozycje tworzenia ozdób do mieszkania, możliwości samodzielnego uszycia maseczek, tworzenie pojemników metodą decoupage czy stworzenie w domu mini ogródka.
Dynamicznie zmieniająca się sytuacja wpłynęła na włączenie się pracowników wszystkich zabrzańskich Programów Aktywności Lokalnej, przedstawicieli Grupy Wsparcia „Magnes” a także mieszkanek Domu Pokora prowadzonego w ramach Stowarzyszenia „Żyj i Daj Żyć” w akcję szycia maseczek wielorazowych. Uszyte maseczki trafiły do osób działających na rzecz lokalnej społeczności oraz tych, którzy sami nie są w stanie ich sobie zakupić. Stworzone maseczki trafiły między innymi do: uczestników Klubu Seniora, osób przebywających w mieszkaniach chronionych, przedstawicieli Obywatelskiego Ruchu Bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami z Grupy Wsparcia „Magnes”, mieszkańców zabrzańskiej Noclegowni i Ogrzewalni, uczestników wszystkich zabrzańskich Programów Aktywności Lokalnej, funkcjonariuszy Straży Miejskiej, przedstawicieli Stowarzyszenia “Żyj i daj żyć” i przedstawicieli Organizacji Pożytku Publicznego w Zabrzu. W ramach „akcji maseczkowej” udało się również nawiązać współpracę z Zabrzańskim Centrum Świadczeń Rodzinnych. Pracownicy tej instytucji przekazali nam materiały z których uszyliśmy dla nich maseczki ochronne.
Szycie maseczek rozbudziło w nas chęć zgłębienia tajników kroju i szycia. Aktualnie trwają przygotowania do realizacji podstawowego kursu szycia, w którym uczestniczyć będą pracownicy współpracujący z lokalną społecznością. Efektem finalnym warsztatów będzie materiał instruktażowy, który udostępnimy na naszych portalach społecznościowych oraz stronie internetowej MOPR Zabrze.
Zbliżający się maj to czas obchodów Metropolitalnego Święta Rodziny. W związku z chęcią dołączenia do tego wydarzenia podjęliśmy decyzję o złożeniu stosownego wniosku do Urzędu Miasta Zabrze. W sytuacji gdy imprezy w zaplanowanym terminie nie będą mogły się odbyć, część zadań zostanie zrealizowana w formie online.
W związku z sytuacją wymuszonej izolacji rozpoczęliśmy rozmowy z animatorem Funduszu Rozwoju Edukacji Społecznej. Ich tematem są możliwości wsparcia zdalnego i prowadzenia zajęć online dla uczestników Programu Aktywności Lokalnej Zandka.
Na zakończenie jako pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Zabrzu pragniemy złożyć serdeczne podziękowania firmie „Schoeller Allibert” Sp. z o.o. z siedzibą w Zabrzu za nieodpłatne przekazanie 70 sztuk pojemników do przechowywania i transportowania towarów. Pojemniki będą wykorzystywane do codziennych transportów żywności osobom przebywającym na kwarantannie a także dystrybucji materiałów i maseczek ochronnych szytych przez Programy Aktywności Lokalnej. Część przekazanych pojemników trafiła do zabrzańskich Domów Pomocy Społecznej oraz Straży Miejskiej.