We wrześniu w ramach „Programu Aktywności Lokalnej dla dzielnicy Zandka” rozpoczęły się warsztaty manualne z cyklu „Jesienne inspiracje”. Uczestnicy wykonywali na nich stroiki o tematyce jesiennej, a także świeczniki z szyszek, liści oraz innych darów jesieni. Na terenie obok budynku Centrum Usług Społecznych odbył się piknik pod hasłem: „Jesteśmy dostępni dla Was”, którego organizatorem było Stowarzyszenie MOST w ramach projektu pn.„ Zsieciowane Zabrze”. Pracownicy „PAL-u dla dzielnicy Zandka” włączyli się do współpracy z przedstawicielami Stowarzyszenia. Piknik obfitował w wiele atrakcji. Jedną z nich była możliwość wzięcia udziału w pokazie udzielania pierwszej pomocy. Można też było odbyć podstawowy kurs w tym zakresie, po wcześniejszym wpisaniu się na listę chętnych. Chętni mogli zwiedzić budynek Centrum Usług Społecznych, który po rewitalizacji zyskał drugie życie. Obecnie stał się miejscem spotkań i tworzenia inicjatyw lokalnych, które kierowane są do mieszkańców miasta, w tym również dzielnicy „Zandka”.
Portal internetowy „Na patronackim szlaku” zajmujący się propagowaniem piękna osiedli robotniczych na Górnym Śląsku, tym razem promował architekturę osiedla należącego do spółki akcyjnej „Huty Donnersmarck” w Zabrzu. Odpowiedzią na tą informację zamieszczoną w sieci, było zorganizowanie przez nas spaceru po dzielnicy „Zandka” z historykiem zabrzańskiego Działu Historii Muzeum Miejskiego, Panem Piotrem Hnatyszynem w roli przewodnika.
Na terenie Zabrzańskiej Strefy Ekonomicznej, zorganizowany został „Piknik w rytmie firmy”. Jego celem było zapoznanie mieszkańców miasta z aktualną ofertą lokalnych producentów działających w wielu obszarach. W pikniku uczestniczyło ponad 50 wystawców, w tym również „PAL dla dzielnicy Zandka”.
Uczestnicy naszego projektu korzystali z sali gimnastyczno-rehabilitacyjnej przy aktywnym wsparciu personelu placówki. Zainteresowaniem cieszyły się również zajęcia w sali komputerowej, gdzie w ramach tzw. „pogotowia komputerowego” każdy zainteresowany mógł uzyskać wsparcie cyfrowe.
„PAL-owicze” uczestniczyli w indywidualnych spotkaniach z psychologiem oraz trenerem pracy. Dodatkowym atutem tych spotkań, była możliwość wzięcia udziału w zajęciach integracyjno-warsztatowych z trenerem pracy. Tematyka zajęć była szeroka, dotyczyła między innymi unikania najczęściej pojawiających się błędów w komunikacji, umiejętności autoprezentacji jak również zwrócenia uwagi na istotne zasoby przydatne przy poszukiwaniu zatrudnienia.
W siedzibie „Programu Aktywności Lokalnej” zorganizowano spotkanie dla rodziców dzieci w wieku szkolnym. Spotkanie miało charakter informacyjny. Rodzice uzyskali informacje dotyczące możliwości uczestnictwa w projekcie polegającym na wolontaryjnych spotkaniach / zajęciach z dziećmi w ramach grupy samopomocowej. Obecni na spotkaniu byli również zapraszani do udziału w szkoleniu z pierwszej pomocy. We wrześniu odbyły się już dwa spotkania wolontariusza z dziećmi. Mamy nadzieję, że nabiorą one charakteru cyklicznego.
Prowadzona przez Siostry Zgromadzenia Karmelitanek świetlica gościła dzieci, rodziców oraz wychowawców na spotkaniu warsztatowym z Panem Markiem Babikiem. Warsztaty pod nazwą „Rozmawiajmy bez tabu” dotyczyły seksualności dzieci i młodzieży, prawidłowych relacjach w rodzinie oraz tego jak mądrze i otwarcie rozmawiać.
Pracownicy Programu Aktywności Lokalnej korzystali z dostępnych portali społecznościowych i telefonu, w celu podtrzymywania kontaktu z uczestnikami. Na „Facebooku” systematycznie umieszczano fotorelacje z zajęć i informacje z podejmowanych działań. Wszystkie przeprowadzone formy działań realizowane były z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.
Gra Miejska „Historia Kołem się toczy”
Wszystkich miłośników i pasjonatów rowerów! PAL Zandka – zaprasza na Rodzinną Grę Rowerową „Historia Kołem się toczy” w dniu 18.05.2024 roku Organizatorzy: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Zabrzu – Program Aktywności Lokalnej dla dzielnicy…