W październiku ramach Programu Aktywności Lokalnej dla dzielnicy Zandka odbywały się warsztaty manualne na których uczestnicy wykonywali liście klonu z masy porcelanowej, elementy dekoracyjne do stroików na święto zmarłych oraz eco-stroiki. Dwukrotnie spotkaliśmy się na cieszących się sporym zainteresowaniem, grach planszowych. „Planszówki” uczą kreatywności oraz logicznego myślenia. Ich atutem jest również to, że integrują uczestników. W ramach zajęć sportowych odbyły się zajęcia z „nordic walkingu”. Z uwagi na brzydką pogodę odwołaliśmy jedne z zajęć. W zamian za to spotkaliśmy się przy kawie na którą zaprosiliśmy również koordynatora zabrzańskiego Dziennego Domu Opieki Medycznej, który zapoznał nas z aktualną ofertą „DDOM”.
Ze spotkań należy również odnotować wizytę pracownika zabrzańskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Fusieckiego. Dzięki niej odświeżyliśmy sobie zasady wypożyczania książek oraz korzystania z elektronicznej karty bibliotecznej. W naszej siedzibie mamy w końcu nowoczesne zaplecze kuchenne. Dlatego z radością powróciliśmy do zajęć kulinarnych. Niestety z powodu trwającej pandemii zajęcia nadal odbywają się formie online. Na zajęciach kulinarnych upiekłyśmy dwa serniki. Pierwszy z „rosą”, drugi na ciemnym spodzie z kruszonką. Degustacja wypieków miała miejsce następnego dnia podczas warsztatów manualnych. W budynku Centrum Usług Społecznych odbyło się spotkanie integracyjne mieszkańców wraz z przedstawicielami instytucji edukacyjnych działających na terenie Zabrza. Przedstawiono na nim działania realizowane w ramach naszego projektu.
Październik był również miesiącem obchodów 99-tej Rocznicy Urodzin Miasta. Towarzyszące temu wydarzeniu obchody noszą nazwę „Skarbnikowych Godów”. Jako Pracownicy Programu Aktywności Lokalnej aktywnie włączyliśmy się w tegoroczne obchody. Na wspólnym stanowisku ekspozycyjnym MOPR-u, zachęcaliśmy do zapoznania się z naszą ofertą, przeprowadzając przy okazji kreatywne warsztaty dla zainteresowanych.
Uczestnicy naszego projektu mieli w październiku możliwość skorzystania z kursu pierwszej pomocy przedmedycznej, zakończonego zdobyciem certyfikatu. Osoby zainteresowane kursem wzięły udział w dwóch edycjach odbywających się w godzinach popołudniowych oraz dwóch edycjach w godzinach porannych. Zajęcia kładły nacisk na praktyczne działania, dlatego przeprowadzono je z zastosowaniem fantomów i defibrylatora. Kolejne edycja kursów pierwszej pomocy planowana jest na listopad.
W ramach Klubu Dobrych Praktyk, odbył się ostatni przewidziany w tym roku wyjazd do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach zakończony wspólnym obiadem w restauracji o nazwie „Nudelkula”.
Część uczestników korzystała z zaplecza sali gimnastyczno-rehabilitacyjnej, a także ze wsparcia psychologa oraz trenera pracy. Dodatkowo odbyło się spotkanie organizacyjne w ramach „Jesiennej Kawiarenki” poprowadzone przez psychologa. W październiku na bieżąco odbywały się spotkania rekrutujące nowe osoby do projektu i konsultacje w zakresie ogólnego poradnictwa.
Program Aktywności Lokalnej nadal korzystał z dostępnych portali społecznościowych i telefonu, w celu podtrzymywania kontaktu z uczestnikami. Na Facebooku systematycznie zamieszczano fotorelacje z zajęć i informacje o podejmowanych działaniach. Wszystkie zajęcia odbywały się z zachowaniem obostrzeń wynikających z sytuacji pandemicznej.
Gra Miejska „Historia Kołem się toczy”
Wszystkich miłośników i pasjonatów rowerów! PAL Zandka – zaprasza na Rodzinną Grę Rowerową „Historia Kołem się toczy” w dniu 18.05.2024 roku Organizatorzy: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Zabrzu – Program Aktywności Lokalnej dla dzielnicy…