Maj rozpoczęliśmy od kontynuacji cyklicznych grupowych spotkań z psychologiem. Tematem, któremu poświęciliśmy uwagę było zagadnienie starości. Z uwagi na fakt starzenia się ludzkości temat ten jest jak najbardziej na czasie. Na kolejnych warsztatach grupowych skupiliśmy się na zagadnieniu i tematyce stresu, który szczególnie w dzisiejszych czasach towarzyszy nam na co dzień. W ramach zajęć „Szkoły przeszycia” rozpoczęliśmy szycie różnorodnych modeli „eco- toreb”. Te, które już wykonaliśmy zostaną wykorzystane w związku z zaplanowanym przez nas uczestnictwem w „Festiwalu Kwiatów”. Wydarzenie będzie miało miejsce w na terenie Miejskiego Ogrodu Botanicznego a nasze torby będą zaprezentowane na kwiatowym pokazie mody. Na pozostałych zajęciach skupiliśmy się na wykonaniu prototypów filcowych broszek. Cykliczne zajęcia na warsztatowni zostały zdominowane przez temat skrzynek na kwiaty, które zostaną wyeksponowane przed budynkiem zabrzańskiego Centrum Usług Społecznych. Krok po kroku uczyliśmy jak takie skrzynki stworzyć od stworzenia projektu, aż do wbicia ostatniego gwoździa.
Poza cyklicznym majowym wydarzeniem w ramach współpracy „PAL dla dzielnicy Zandka” było spotkanie naszych uczestników ze studentami dietetyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Wydarzenie miało międzypokoleniowy charakter, gdyż zaproszono również osoby z otoczenia, zrzeszone w zabrzańskich Klubach Seniora. Całość podzielono na części. Pierwsza była poświęcona diecie inflacyjnej, druga zawierała garść informacji o tym, w jaki sposób poprzez właściwe odżywianie i dobór odpowiednich składników jak najdłużej zachować młodość. W ramach współpracy z Fundacją Rozwoju Ekonomii Społecznej odbyło się kolejne spotkanie sieciujące z zabrzańskimi stowarzyszeniami. Jako przedstawiciele Programu Aktywności Lokalnej pełniliśmy rolę gospodarzy tego spotkania, którego tematem były warsztaty współpracy w grupie. Spotkanie było jednym z tematycznych spotkań cyklicznych zatytułowanych: ,,Jak nas widzą, tak nas postrzegają”. Podsumowaliśmy je blokiem dyskusyjnym. W działaniach projektowych „bierze udział” również nasza kuchnia. Jest ona wspaniałym miejscem w którym można nie tylko eksperymentować w oparciu o przepisy kulinarne, ale także rozwijać kompetencje społeczne J. Nigdzie nie rozmawia się tak dobrze, jak w kuchni J J. Na zorganizowanych w maju warsztatach kulinarnych piekliśmy wyciskane wcześniej przez maszynkę ciasteczka. Przepis okazał się o tyle trafiony, że nie wymagał wałkowania. Również smak wypieków przypadł wszystkim do gustu. Ich dodatkową zaletą jest to, że mogą być długo przechowywane w metalowych puszkach nie tracąc nic ze swojej świeżości.
Pomysł Gry Miejskiej ,,Idymy na Plac” zrodził się z potrzeby przybliżenia współczesnemu pokoleniu dzieci i młodzieży dawnych podwórkowych gier i zabaw. Dla starszych gra była sentymentalnym powrotem do czasów dzieciństwa, dla młodych – alternatywą wobec gier komputerowych. Pracownicy „PAL – dla dzielnicy Zandka” jako organizatorzy, zaproponowali na trasie wydarzenia kilka punktów. Można więc było pograć w „Giga bierki”, poskakać w „grzyba”, zabawić się w kreatora mody wykorzystując w tym celu wycinane z papieru postaci lalek i ubranek. Dopełnieniem zadań był punkt o nazwie ,, Strongman z piwnicy”. W tym przypadku trzeba było wytężyć siły przenosząc dwa wiadra pełne ziemniaków dookoła osiedlowej siłowni. To zadanie miało przypomnieć o fakcie, że włączanie dzieci w domowe obowiązki było i nadal być powinno czymś naturalnym i pożytecznym. Uczestnicy zostali wyposażeni w identyfikatory, mapę terenu oraz specjalną kartę na której zbierano pieczątki na poszczególnych stacjach. Warunkiem ukończenia gry było zebranie wszystkich pieczątek. Każdy uczestnik otrzymał drobny gwarantowany prezent. W zabawie wzięło udział łącznie około 80 osób. Gra terenowa odbyła się pierwszego dnia obchodów odpustowych w dzielnicy Zandka, przypadających na tak zwane „Zielone Świątki”. Impreza została objęta Patronatem honorowym przez Prezydent Miasta Zabrza Małgorzatę Mańkę – Szulik. Impreza miała charakter otwarty i ogólnodostępny zaś jej główną atrakcją był występ zespołu ,,Universe”. Przed gwiazdą zagrał zespół ,,Nowe Życie”. Całej imprezie towarzyszyły stoiska tematyczne i gastronomiczne, „dmuchańce”, wata cukrowa, stoiska z zabawkami. W organizacji przedsięwzięcia wspierała nas liczna obsada członków Rady Dzielnicy.
Oprócz przygotowań do przeprowadzenia gry miejskiej, w maju pracownicy prowadzili standardowe działania w zakresie ogólnego poradnictwa, prowadzenia dokumentacji projektowej, przeprowadzania wywiadów środowiskowych i świadczenia pracy socjalnej. Na portalu społecznościowym systematycznie umieszczaliśmy fotorelacje z zajęć oraz informacje o podejmowanych działaniach.