W czerwiec wkroczyliśmy kontynuacją naszego cyklu spotkań grupowych z psychologiem. Jednym z poruszanych tematów były zniekształcenia poznawcze. W skrócie – omawialiśmy zagadnienie tego, w jaki sposób oszukuje nas mózg i czym są złudzenia optyczne. Kontynuowaliśmy także zajęcia w ramach „Szkoły przeszycia”. Na spotkaniach nasze uczestniczki wykorzystując dostępność maszyn, podjęły się zadania naprawy odzieży. Jedna z pań pod okiem prowadzącej wymieniła zepsuty zamek w spodniach, inna pokusiła się o ręczne zszywanie odzieży. Ponadto przed Festiwalem Kwiatów, który odbył się w zabrzańskim Ogrodzie Botanicznym uszyliśmy dwie męskie torby na ramię, proste siatki do wykorzystania na Festiwalu oraz pokazowe broszki z filcu na organizowane przez nas warsztaty otwarte. Uszyte torby wzięły udział w pokazie mody, który odbył się na terenie Ogrodu. Cykliczne zajęcia warsztatowni również stanowiły część zaplanowanych przed Festiwalem Kwiatów działań. Pracownice i uczestnicy „PAL dla dzielnicy Zandka” mieli za zadanie zorganizowanie warsztatów pod nazwą ,,Drewutnia”, w ramach których każda chętna osoba mogła wykonać z drewna niepowtarzalną figurkę. W tym celu zostały wykorzystane fragmenty drewna o niespotykanych kształtach, które zmieniały się w wieloryby, roboty, ludziki oraz inne niezwykłe stwory. Ponadto dokończyliśmy malowanie skrzynek. Z wydarzeń poza cyklicznych odnotować należy, że w czerwcu w ramach współpracy z Miejskim Ogrodem Botanicznym pracownice „PAL dla dzielnicy Zandka” uczestniczyły w Festiwalu Kwiatów. Okazją do współpracy oraz świętowania był między innymi fakt obchodzonych przez popularny „botanik” swoich 85. urodzin. Tegoroczna edycja Festiwalu połączyła naturę, sztukę i piękno. Było to jednocześnie hasło promocyjne całej imprezy. Organizatorzy zaproponowali wiele atrakcji skierowanych do całych rodzin. Oprócz warsztatów ,,Drewutnia” przeprowadziliśmy w ramach ,,Szkoły przeszycia” zajęcia szycia ręcznego podczas których wykorzystane zostały materiały takie, jak: filc, koraliki, guziki czy agrafki (z nich tworzone były kwiatowe broszki). Prezentowano również wykonane na zajęciach przez uczestników prace.
Jako pracownicy „Programu Aktywności Lokalnej” pełniliśmy rolę gospodarza spotkania w ramach współpracy z Fundacją Rozwoju Ekonomii Społecznej. Kolejne spotkanie sieciujące z przedstawicielami zabrzańskich stowarzyszeń było poświęcone skutecznej komunikacji. Mimo, że wydawać by się mogło, że temat jest nieco „ograny”, okazało się że sporo jeszcze pozostaje do przećwiczenia w tej kwestii. Podczas warsztatów wspólnie przeprowadziliśmy kilka eksperymentów i wykonaliśmy ćwiczenia, dzięki którym zdaliśmy sobie sprawę z barier w komunikowaniu, poznaliśmy technikę poszukiwania wspólnej płaszczyzny w rozmowie oraz wartość pozytywnej informacji zwrotnej.
W czerwcu odbywały się również zajęcia kulinarne, komputerowe, ogrodnicze, manualne oraz certyfikowany kurs pierwszej pomocy przedmedycznej. W ramach zajęć zleconych odbyło się spotkanie kreatywne w ramach Akademii Vitro – ,,Stoglarnia” z siedzibą w Tarnowskich Górach. Oprócz możliwości malowania farbami kredowymi uzyskaliśmy również informację w jaki sposób i jakie powierzchnie można takimi farbami malować, jak przygotować malowaną powierzchnię, a także jak ją zabezpieczyć. Powstałe prace jakimi były stołki uczestnicy mogli zabrać do domu. Z uwagi na zakończenie w dniu 30 czerwca 2023 roku projektu, pod koniec miesiąca zorganizowaliśmy ,,Dzień Otwarty w PAL-u” stanowiący jego podsumowanie. Impreza miała charakter otwarty i była skierowana do całych rodzin. Nie obyło się bez rozmów i podziękowań osobom z którymi mieliśmy przyjemność pracować. A to wszystko w luźnej atmosferze przy kawie, herbacie i pączkach. Oprócz przygotowanej dla dzieci strefy zabaw na „dmuchańcach”, stoiska malowania twarzy, waty cukrowej i popcornu, przewidziano również zabawy z animatorami. Dla dorosłych uczestników przygotowano sentymentalną podróż w przeszłość w formie multimedialnej prezentacji oraz galerii wydrukowanych zdjęć. Można było zwiedzić budynek Centrum Usług Społecznych, powspominać wydarzenia z ostatnich trzech lat, a także utrwalić swój wizerunek na zdjęciach w „Foto budce”. Wydarzenie stanowiło również pretekst do tworzenia planów na przyszłość.
Ważne jest to, że co prawda zakończyliśmy pewien etap, ale działamy dalej!