Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Zabrzu dysponuje obecnie trzema mieszkaniami chronionymi dla usamodzielnianych opuszczających rodziny zastępcze i placówki, w których łącznie jest miejsce dla 15 osób. Mieszkania te znajdują się w centrum miasta, wyposażone są w niezbędne meble, podstawowy sprzęt gospodarstwa domowego. Za każde mieszkanie chronione odpowiedzialny jest pracownik socjalny, który ma prawo wstępu do mieszkania chronionego o każdej porze.
Mieszkania treningowe
Kto może uzyskać skierowanie do mieszkania treningowego:
Pobyt w mieszkaniu treningowym może być przyznany osobie, która ukończyła 18 lat i opuściła dotychczasową formę opieki (rodzinę zastępczą, rodzinny dom dziecka, placówkę opiekuńczo -wychowawczą lub regionalną placówkę opiekuńczo – terapeutyczną, dom pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie, dom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży oraz schronisko dla nieletnich, zakład poprawczy, specjalny ośrodek szkolno -wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, młodzieżowy ośrodek socjoterapii zapewniający całodobową opiekę i młodzieżowy ośrodek wychowawczy) oraz posiadają zatwierdzony indywidualny program usamodzielnienia.
Zasady przyznawania pobytu w mieszkaniu treningowym:
Decyzję o przyznaniu pobytu w mieszkaniu treningowym wydaje się na wniosek strony w oparciu o zawarty kontrakt mieszkaniowy. W drodze decyzji administracyjnej zostaje przyznane prawo pobytu w mieszkaniu oraz określona wysokość odpłatności, jaką mieszkaniec będzie ponosił przez okres pobytu. Czas pobytu w mieszkaniach treningowych nie powinien przekraczać 18 miesięcy, a w szczególnych sytuacjach po uzyskaniu zgody Dyrektora MOPR w Zabrzu, może zostać przedłużony o kolejne maksymalnie 24 m-ce. Osoba usamodzielniana może przebywać w mieszkaniu treningowym przez okres nie dłuższy niż 3 lat i 6 m-cy oraz nie dłużej jak do ukończenia przez osobę usamodzielnianą 25 roku życia. Pobyt w mieszkaniu treningowym jest odpłatny. Osoby usamodzielniane znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej mogą być zwolnione z ponoszenia kosztów pobytu w mieszkaniu treningowym.
Cel pobytu w mieszkaniu treningowym:
Pobyt w mieszkaniu treningowym powinien być wykorzystany na aktywne działanie na rzecz usamodzielnienia i uregulowania sytuacji życiowej, w tym na: kontynuowanie nauki, uzyskanie przygotowania zawodowego, podjęcie pracy zawodowej, złożenie wniosku o przydział mieszkania z zasobów gminy oraz:
- umożliwienie przygotowania do pełnej samodzielności m. in. poprzez doskonalenie umiejętności prowadzenia samodzielnego gospodarstwa domowego, radzenia sobie z problemami życia codziennego, rozporządzania posiadanymi środkami finansowymi;
- stwarzanie możliwości samodzielnego rozwiązywania trudności życiowych, emocjonalnych, rodzinnych przy wsparciu specjalistów, opiekuna usamodzielnienia, pracownika socjalnego – opiekuna mieszkania chronionego;
- umożliwianie rozwijania i utrwalanie poczucia odpowiedzialności za własne życie;
- uczenie ponoszenia konsekwencji własnych decyzji i działań;
- pomoc w integracji ze środowiskiem poprzez rozwój umiejętności prawidłowego wchodzenia w relacje społeczne;
- stwarzanie możliwości w zakresie uzyskania wykształcenia, zdobycia kwalifikacji zawodowych, poszukiwania pracy i pozyskania samodzielnego mieszkania;
- rozwijanie umiejętności planowania i wykorzystywania czasu wolnego;
- ustabilizowanie sytuacji życiowej, w tym mieszkaniowej.
Rodzaj i zakres świadczonego wsparcia:
Do zadań pracownika socjalnego opiekującego się mieszkaniem treningowym należy w szczególności: kontrola przestrzegania praw i obowiązków mieszkańców, współpraca i wspieranie mieszkańców w rozwiązywaniu problemów, współpraca z opiekunami usamodzielnienia mieszkańców oraz kontrola realizacji przez mieszkańców indywidualnego programu usamodzielnienia i kontraktu mieszkaniowego. Rodzaj i zakres świadczonego wsparcia, pracy socjalnej, są uzależnione od indywidualnych potrzeb i możliwości psychofizycznych osób korzystających ze wsparcia. Zgodnie z § 3 rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 30 października 2023 roku w sprawie mieszkań treningowych i wspomaganych zapewnia się usługi polegające na nauce rozwijania lub utrwalania umiejętności praktycznych, służących prowadzeniu niezależnego życia, w zakresie:
1) samoobsługi;
2) zaspokajania codziennych potrzeb życiowych, w tym przygotowywania posiłków;
3) efektywnego zarządzania czasem;
4) efektywnego zarządzania finansami;
5) prowadzenia gospodarstwa domowego;
6) załatwiania spraw osobistych i urzędowych;
7) utrzymywania więzi rodzinnych;
8) rozwiązywania konfliktów interpersonalnych i rozwijania autonomii decyzyjnej;
9) uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej;
10) poszukiwania pracy oraz utrzymania zatrudnienia.
Gdzie można uzyskać szczegółowe informacje:
Zespół ds. Pieczy Zastępczej
Adres: 41 – 800 Zabrze, ul. Wyzwolenia 7
-tel.: 32 271 64 31, 32 271 30 05 wew. 51, 35 lub 504 493 721
e-mail: usamodzielnienia@mopr.zabrze.pl